W Chorzelowie 9 września 2017 r. odbyły się uroczystości Koronacji Obrazu Matki Bożej Chorzelowskiej Królowej Rodzin. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Ks. abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki.

W uroczystościach koronacji obrazu Matki Bożej uczestniczyło wielu biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służby mundurowe. Byli też licznie zgromadzeni pielgrzymi m.in. z okolic Opola, Gniezna, Ukrainy, z diecezji tarnowskiej a także z diecezji rzeszowskiej, sandomierskiej oraz wierni z całej ziemi mieleckiej. Uroczystości koronacji obrazu na prawach papieskich odbyły się na placu obok sanktuarium.

Metropolita katowicki wskazywał, że Święta Rodzina zaprasza nas do stołu, chce naszej obecności, wspólnoty. „Pragnijmy i dążmy do tego samego w naszych rodzinach, społecznościach lokalnych i w całym narodzie. Niech ożyje gościnność, otwartość, serdeczność, umiejętność przebaczania, dążenie do zgody, szacunek i miłość. Niech nasze rodziny będą zawsze wspólnotami stołu, wzajemnego pojednania i życzliwości”

Nawiązując do sytuacji rodzin i wspólnot, arcybiskup ubolewał, że dzisiaj rozbija się podstawowe struktury społeczne i naturalne więzi międzyludzkie, kwestionowane jest małżeństwo i rodzina.

„Ludzie ze swoimi troskami i podziękowaniami chętnie pielgrzymują przed cudowne oblicze Matki Bożej. Różne są prośby, bo osoby przeżywające problemy proszą o łaskę trwałości małżeństwa, a także o zgodę w rodzinach i o błogosławieństwo, by dobrze wychować swoje dzieci. Często małżeństwa proszą też Matkę Bożą o dar potomstwa. Świadectwa zapisane w specjalnej księdze i ofiarowane wota, świadczą o tym, że ludzie wypraszają łaski za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Rodzin” – podkreśla kustosz sanktuarium w Chorzelowie Ks. Andrzej Rams.

Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus przygotowano dzięki czcicielom, którzy składali złote wota, dziękując za wyproszone łaski. Także św. Józef doczekał się aureoli.

Koronacja w Chorzelowie łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin jest dwunastą w historii naszej diecezji – przypomniał  biskup tarnowski Andrzej Jeż, który na zakończenie Mszy św. zawierzył diecezję tarnowską Chrystusowi i Maryi z cudownego obrazu chorzelowskiego.

Wspaniałą dekorację kwiatową na uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie w sanktuarium oraz przy ołtarzu koronacyjnym zaprojektowała i wykonała siostra Teresa Jarosz, ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, pracująca w naszej parafii, jako  zakrystianka. W kompozycjach kwiatowych biało-niebieskich i białych było 700 białych róż.

Niedziela 10 września była dniem dziękczynienia za dar koronacji cudownego obrazu Królowej Rodzin. Mszy św. o godzinie 16.30 przewodniczył pasterz diecezji tarnowskiej, biskup Andrzej Jeż. Po Eucharystii na placu przy sanktuarium odbył się dziękczynny festyn rodzinny, z licznymi koncertami zespołów, solistów a także konkursy i atrakcje dla dzieci.

Fotogaleria/Video:

http://www.diecezja.tarnow.pl/index.php/wiadomosci/item/4829-koronacja-w-chorzelowie-fotogaleria