Duch Święty w Chorzelowie

11-13.04 w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie „Efez” w Czchowie odbyły się pierwsze w historii parafii pw. Wszystkich Świętych w Chorzelowie rekolekcje dla kandydatów przed Bierzmowaniem w ramach programu „Młodzi na Progu”. Dokument powizytacyjny Księdza Biskupa z minionego roku, zachęcał Kustosza Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin ks. Andrzeja Ramsa do podjęcia tego typu zaangażowania na rzecz duszpasterstwa młodzieży. Toteż od września nowy wikariusz, ks. Piotr Turek, jak w poprzedniej parafii w Dębicy (pw. Świętego Krzyża i MB Bolesnej), tak i w Chorzelowie rozpoczął program „Młodzi na Progu”, prowadząc w ten sposób z animatorami spotkania przygotowujące do Bierzmowania 85 uczniów klas VIII.

Od wtorku po świętach wielkanocnych do czwartku odbywały się ćwiczenia duchowe uczniów trzech szkół: Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Chorzelowie, Szkoły Podstawowej w Maliniu, Szkoły Podstawowej w Chrząstowie. To dzięki życzliwości dyrekcji tych szkół mogło odbyć się to duchowe wyzwanie, dlatego dziękujemy paniom: Barbarze Durej, Hiacyncie Jamróz, Monice Szczebak, za tę życzliwość i wspomaganie nas w wychowywaniu uczniów do wartości. Wśród opiekunów znalazła się nasza parafianka pani Anna Boicetta, która niedawno ukończyła 3-semestrowy Studium Parafialnej Aktywności i służyła nam swoim doświadczeniem wiary, świadectwem – dziękujemy. Rekolekcje początkującego Chorzelowa wspomagała ekipa z Dębicy. Świadectwa, konferencje, animacje, dynamiki, śpiew i modlitwa, to okazje, które dawały przestrzeń Duchowi Świętemu do przygotowania młodzieży do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Radość, wewnętrzna integracja, entuzjazm, a czasem nawet łzy towarzyszyły uczestnikom w kulminacyjnym momencie rekolekcji, jakim była spowiedź. Zdecydowana większość uczestników skorzystała z tej możliwości odbycia spowiedzi generalnej, aby z czystym sercem przyjąć sakrament Bierzmowania. Cieszymy się także z życzliwego odbioru tych wydarzeń przez samych uczestników. Dzielili się później z księdzem i animatorami takimi relacjami: „Pierwszy raz zrozumiałem, że to Bóg mnie najpierw kocha, a nie że ja najpierw jego – to On ma inicjatywę, ja tylko odpowiadam”; „Spowiedź z czasu od I Komunii Świętej do obecnej chwili pomogła mi uwolnić się z poczucia, że nie jestem fair wobec Boga i innych”; „Nigdy nie spotkałem takich młodych bardzo wierzących ludzi – animatorów. Pokazali mi, że wierzący to wybrańcy i zwycięzcy, a nie skazańcy i przegrywy”; „Chcę należeć do Grupy Młodzieżowej, bo czuję, że tam znajdę dalszą drogę do rozwoju mojej wiary”; „Szkoda, że rekolekcje nie trwały dłużej – było Bosko”.

Młodzież z parafii Chorzelów, do której dołączą kandydaci z Borowej, otrzymała sakrament Bierzmowania w poniedziałek, 17.04.2023 r. o godz. 15.30 z rąk Księdza Biskupa Artura Ważnego. Już wkrótce fotorelacja z Bierzmowania będzie dostępna na naszej stronie internetowej. Poniżej fotorelacja i artykuł redakcji „Gościa Niedzielnego”:

LINK

xpt