O naszym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie opowiadają Ks. Kustosz Andrzej Rams w rozmowie z redakcją radia RDN Małopolska – cieszymy się tym wyróżnieniem i prezentujemy treść artykułu oraz jego źródłową stronę internetową.

xpt

Szlakiem sanktuariów u Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie

autor / źródło: Joanna Solak-Motyka

Chorzelowskie sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin od 200 lat przyciąga przed cudowny obraz Świętej Rodziny rzesze wiernych. W centrum obrazu znajduje się Maryja z dzieciątkiem Jezus za nimi święty Józef. Ostatnie prace konserwatorskie określiły czas powstania obrazu na XVII wiek, wcześniej sądzono, że jest dużo młodszy i namalowany został w XIX stuleciu.

Jak mówi proboszcz parafii ks. Andrzej Rams, datę pozwoliły też ustalić kroniki rodziny Tarnowskich, do których należał Chorzelów.

– Przed koronacją oddaliśmy nasz obraz do pracowni konserwatorskiej pani Anny Koszarskiej do Krakowa. Proszę sobie wyobrazić upłynął miesiąc czasu i otrzymuję telefon i pani Anna krzyczy tak: Proszę księdza kustosza, dokonaliśmy nadzwyczajnego odkrycia. Ja się pytam:  Jakiego? Proszę księdza ten obraz jest źle datowany, on jest o wiele starszy. A ja mówię: Ale ja o tym już wiedziałem, ja już to odkryłem w oparciu o kroniki rodziny Tarnowskich.

Na audycje na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz „Święte, piękne i nasze. Szlakiem sanktuariów diecezjalnych” zapraszamy w każdą sobotę o 17.00