„Pomóżcie mi wszystko w Polsce oddać Matce Najświętszej! (…) Szukałem, gdzie mam ubezpieczyć prześladowany Kościół i zmagający się Naród. I znalazłem Jej dłonie. Nie bójcie się oddać Matce Najświętszej. (…) Ona pomoże nam uratować Kościół i Ojczyznę naszą”.

Kard. Stefan Wyszyński

W dniach od 5-6 lipca w naszej parafii przeżywaliśmy nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności, a także relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz repliki Krzyża z Nowej Huty.
Zawierzaliśmy Matce Bożej nasze prośby i problemy. Za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki modliliśmy się przede wszystkim za naszą Ojczyznę, za wszystkich ludzi pracy, za bezrobotnych, którzy borykają się z różnymi problemami. Modliliśmy się o godną i dobrą prace dla nas oraz o sprawiedliwe i godne traktowanie pracowników. Ks. Jerzy Popiełuszko uczył nas jak być prawdziwym chrześcijaninem. Powtarzał nam słowa: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj…”. W świecie, w którym żyjemy obecnie jest dużo krzywdy i cierpienia, jednak niezależnie od tego jak długo zło jest obecne w naszym życiu, powinniśmy starać się je zwalczać tylko dobrem. Te słowa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki powinny być zawsze naszym mottem w życiu.

Historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności
i krzyża robotników z Nowej Huty

Szczególnym wymiarem realizowania maryjnej religijności przez ludzi związanych z „Solidarnością” było pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych. W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy, które scaliły w jedno te inicjatywy. Stały się one w kolejnych latach prawdziwym świętem ludzi „Solidarności”. Z pielgrzymką ludzi pracy wiąże się także historia obrazu Matki Bożej Solidarności.

W 1984 roku artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk’70, Radom’76, Gdańsk’80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brigidy w Gdańsku. Związkowcy z podlaskiej „Solidarności” największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć „Solidarności” w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl