Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Post czyli okres przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych.

W tym dniu, w czasie Mszy św. (pomiędzy Liturgią Słowa, a Liturgią Eucharystyczną) kapłan błogosławi popiół, a następnie ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem zgromadzonych wiernych. Celebrans wypowiada przy tym słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” (Rdz 3, 19) lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” (Mt 1, 15). Akt posypania głowy popiołem jest wezwaniem do pokuty, umartwienia i żalu za grzechy.

Tegoroczna Środa Popielcowa jest inna niż wszystkie, bo w cieniu wojny na Ukrainie. Papież Franciszek zaapelował do wszystkich wiernych, by rozpoczęli Wielki Post modląc się i poszcząc w intencji cierpiącej Ukrainy. Papież Franciszek mówił: „Chciałbym zaapelować do wszystkich, zarówno wierzących, jak i niewierzących…Jezus uczył nas, że na diaboliczny bezsens przemocy odpowiada się Bożą bronią – modlitwą i postem. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny”.

Do apelu papieża przyłączył się również przewodniczący polskiego Episkopatu, abp Stanisław Gądecki.

Dominikanin, o. Gonciarz zacytował wczoraj wpis ukraińskiego żołnierza na stronie parafii:

Czasami dzieje się coś naprawdę niezrozumiałego, tak jakby czyjaś niewidzialna ręka kierowała kulami i pociskami, które przelatują obok nas (…) Prosimy, abyście nie przestawali, wspierali nas i nadal się modlili. Naprawdę was potrzebujemy!”.

Trwajmy więc nieustannie na modlitwie i wypraszajmy łaskę pokoju i ustania wojny.

Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych w naszej parafii, które odbywać się będą:

•  Droga Krzyżowa – w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16:00 – dla dzieci, 17:00 – dla starszych, a po niej Msza św., 19:00 – prowadzona przez Młodzież naszej Parafii. Droga Krzyżowa ze św. Ritą i św. Andrzejem Bobolą. W kaplicach dojazdowych: Ławnica godz. 16:00, Chrząstów o godz. 17:00 – po nabożeństwach Drogi Krzyżowej Msza św.

•  Gorzkie Żale w każdą niedziele Wielkiego Postu o godz. 15:00.